Nowa generacja Eurokodu 7. Rola rozpoznania podłoża w projektowaniu geotechnicznym

Na stronie inzynieria.com ukazał się nowy artykuł autorstwa naszych kolegów z zespołu organizacyjnego.
Artykuł przybliża nadchodzące zmiany związane z opracowaniem Eurokodów drugiej generacji, które mogą mieć istotny wpływ na dotychczasową praktykę w dokumentowaniu geotechnicznych warunków posadowienia na potrzeby realizacji obiektów budowlanych.
Pełna treść artykułu dostępna na stronie inzynieria.com.
Zapraszamy do lektury.

Dołącz do dyskusji

1 komentarz

  1. Moim zdaniem bardzo trafna diagnoza stanu „praktykowanego”. Zastanawiam się tylko w jaki sposób zmienić „Projekt geotechniczny – dokument dla spełnienia wymogów formalnych” w „Projekt geotechniczny – raport przedstawiający proces przejścia od wyników surowych badań, przez model obliczeniowy do zaprojektowania konstrukcji geotechnicznej”.
    W kontekście procedury ZRID, gdzie do wniosku należy załączyć PB wraz z Projektem Geotechnicznym i jeszcze zmieścić się w terminach kontraktowych, nie widzę realnej szansy. Trzeba pamiętać, że większość Wykonawców zaczyna rozmawiać z potencjalnymi rzeczywistymi projektantami geotechnicznymi dopiero po złożeniu wniosku i wtedy też „dzieje się” zwykle parametryzowanie modeli obliczeniowych poprzez wykonywanie „dodatkowych” badań geotechnicznych. I nie chodzi tu tylko o duże kontrakty drogowe, ale większość dużych i średnich kontraktów.
    Być może drogą do lepszej jakości Projektów Geotechnicznych byłoby przeniesienie ich do składu Projektu Wykonawczego, zgodnie z tym, jak wygląda obecnie projektowanie w praktyce?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *